Rozhovor s Jakubem Langhammerem

Jakub je účastník polovičních Ironmanů, student Pedagogické fakulty UJEP a instruktor outdoorových sportů ve Sport areálu Klíny.

Kdy ses začal věnovat triatlonu a co tě k tomu vedlo?

V roce 2000 jsem se začal věnovat plavání. To mě po pár letech přestalo bavit a v roce 2005 jsem se začal plně věnovat triatlonu. K triatlonu mě přivedl otec, který se tomuto sportu věnuje již 20 let. Na triatlonu se mi líbí ta různorodost. Na plavání jsem neměl rád dennodenní trénování na jednom a tom samém místě, což se při triatlonu nestává.

Jakým vzdálenostem se věnuješ?

Jakub Langhammer IronmanAž do juniorských kategorií jsem se věnoval sprint triatlonu (750m-20km-5km). Nebyl jsem dobrý plavec a tak už po plavání bylo rozhodnuto, že se budu pohybovat na 6.tých a vyšších pozicích. V rozmezí 15ti-18ti let jsem se zúčastnil pár olympijských triatlonů, ale vždy následoval stejný průběh. Od svých 18ti let se věnuji vzdálenosti polovičního Ironmana (1,9km-90km-21,5km). Doslova jsem se v těchto vzdálenostech našel. Líbí se mi na nich, že se závod nerozhoduje již na plavání, jako je tomu u sprint a olympijských distancích. Na kole jede každý závodník za své a ne ve skupině s  ostatními závodníky a na běhu máte dost času na to, aby se ukázalo, kdo má natrénováno.

Na kterých významných závodech jsme Tě mohli letos vidět?

Letošní sezonu jsem začal na přípravném závodě v Poděbradech, následoval poloviční Ironman na Czechmanu, pokračoval jsem Hopppmanem, kterého jsem vyhrál. Poté jsem se postavil na start Evropského šampionátu Ironman 70.3 Wiesbaden, v Německu, kde jsem obsadil 2. místo ve své kategorii. Následoval vrchol celé mé kariéry, Mistrovství světa Ironman 70.3 Zell am See, kde jsem dokončil na 17. místě v kategorii. Posledním závodem byl Ironman 70.3 Pula.

Jaký je tvůj nejlepší výsledek?

Nejlepší výsledek se mi podařil na posledním závodě letošní sezony, na Ironman 70.3 Pula, Istria. Zde jsem dokončil na druhém místě v kategorii M18-24let a celkově na 3. místě v absolutním pořadí (5. po odečtu plavaní – více info na mých stránkách) z více než 1700 závodníků. Třešničkou na dortu tohoto závodu byla nominace na Mistrovství světa 2016 Ironman 70.3 Sunshine Coast, Mooloolaba, Australia. 

Kolik dní v týdnu věnuješ trénování?

Každý den od úterý do neděle, dva tréninky denně. V pondělí je jediný den, kdy mám volno a regeneruji.

Jakého cíle chceš v triatlonu dosáhnout?

Rád bych si vylepšil umístění z Mistrovství světa z Zell am See, kde jsem skončil na 17. místě. To je můj první nejaktuálnější cíl. Dalším cílem, který bych si rád splnil v následujících letech je, se nominovat na Mistrovství světa v dlouhém Ironmanu na Hawaii a uspět tak ve své věkové kategorii. Ironman na Hawaii je asi největší sen/cíl každého triatlonisty.

Jaké máš plány na následující sezonu?

Zatím jediný závod, o kterém vím, že se ho zúčastním je Mistrovství světa 2016 Sunshine Coast, Mooloolaba, Australia. O dalších závodech se momentálně domlouvám s trenérem Jardou Hýzlem.

Jakou disciplínu máš nejraději?

Nejraději mám cyklistiku. V létě na kole trávím spoustu času a nikdy se mi nestalo, že bych se na něj netěšil. Méně oblíbenou disciplínou je běh. Na ten se netěším, jen když mě čekají těžké tréninky, ale pořád si na něm dokáži najít to kouzlo. S plaváním je to horší. Občas se přemlouvám, abych šel vůbec plavat. Plavecký bazén v Ústí nad Labem, kde studuji, je více jak rok v rekonstrukci a tak mi nezbývá, než na plavání dojíždět do Teplic.

Máš kromě triatlonu nějaké jiné koníčky, popř. jak trávíš volný čas?

V Ústí nad Labem a Teplicích vedu jednou týdně hodinu kruhového tréninku a spoustu času trávím také na Klínech.

Jaký máš vztah ke Sport areálu Klíny?

Jakub Langhammer Sport areál KlínyKe Sport areálu Klíny mám kladný vztah. V průběhu celého roku tam brigádně vypomáhám s prací, která mě baví. V zimě učím na lyžích a snowboardu v lyžařské škole a přes léto dělám v letním provozu (koloběžky, lanový park, lezecká stěna, teambuildingy a mnoho dalších aktivit). Letos o prázdninách jsem se stal dokonce na 14 dní oddílovým vedoucím na dětských táborech pořádaných na Klínech. Byla to opravdu skvělá zkušenost. Také dělám pomocnou ruku taťkovi na závodech Krušnoman Long Distance duathlon, který každoročně pořádá. Navíc jako sportovce mě Sport areál Klíny podporuje v mém triatlonovém snažení, za což jsem jim moc vděčný.

 www.jakub-langhammer.webnode.cz

Na videu můžete vidět 9. ročník Krušnoman Long Distance Duathlon pořádaný na Klínech.